Bara fastighet o PGA TOP

Bara-projektet: Fokus på beslutsunderlag inför extrastämma den 10 juni

15 maj 2023 08:55

Den 4 maj var det planerat att projektet Bara Galopp skulle ligga för beslut vid en extra stämma i Svensk Galopp.

Dock kunde styrgruppen i projektet konstatera innan stämman att några, för projektet avgörande, frågeställningar inte på ett tillräckligt omfattande och tillfredställande sätt är besvarade från Svensk Galopps samarbetspart Bara Projekt Malmö AB:s sida, för att beslutsunderlaget skulle anses komplett för att lägga fram till stämman.

Av den anledningen drog Skånska Fältrittklubben tillbaka sin påkallese gällande extrastämma och ärendet blev i stället en informationspunkt på stämman.

Det är av yttersta vikt att projektgruppen kan presentera ett så genomarbetat och komplett beslutsunderlag som möjligt till fullmäktige, så att de kan känna sig trygga i att kunna ta ett välgrundat och underbyggt beslut med syfte att en ny anläggning byggs i Bara.

Nytt datum för en extra stämma för beslut i ärendet är utsatt till den 10 juni 2023. Även denna stämma är påkallad av Skånska Fältrittklubben. Arbetet i projektet har fullt fokus på detta datum för att presentera ett beslutsunderlag med hyresvillkor och sammanhållen projektplan, så som det beslutades vid extrastämman 28 juli 2022.

Även om tiden är knapp så ser vi inom projektet att med en väl planerad tidplan, där vi jobbar med parallella processer under projektet, så är tidshorisonten med en färdig anläggning 1 januari 2027 möjlig.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

10 april 2025 | Nyhet

Staten lämnar ATG

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

Riksdagen beslutande nyligen om förändringar i spellagstiftningen som bland annat innebär att staten lämnar över kontrollen av spelbolaget ATG till dess ägare Svensk Travsport och Svensk Galopp. Torsdagen den 10 april undertecknade regeringen tillsammans med Svensk Travsport och Svensk Galopp ett långsiktigt avtal som säkerställer den ägarledda modellen i ATG samt förutsättningar, statlig insyn och finansiering av Hästnäringens Stiftelse (HNS). Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopp har genomfört en strategisk omorganisation som ett led i ett långsiktigt arbete med att anpassa verksamheten till en föränderlig omvärld och förutsättningar. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Med anledning av en artikel som publicerats i Expressen den 19 mars 2025 vill Svensk Galopp förtydliga att inget slutgiltigt beslut har fattats om galoppsportens framtida anläggning i Skåne. Läs mer