Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Canford Cliffs betvingade Rip Van Winkle på Goodwood

3 juli 2013

Treårige Canford Cliffs besegrade Rip Van Winkle efter en sylvass slutspurt i onsdagens Sussex Stakes (Gr 1) på Goodwood.

Canford Cliffs första start mot den äldre eliten hindrade inte den treårige hingsten från att bärga sin tredje raka triumf på Grupp 1-nivå.

Från en lite avvaktande position i det sju hästar starka startfältet tog Tagula-sonen upp jakten på Aidan O’Brien-tränade Rip Van Winkle med 400 meter kvar och efter en blixtrande avslutning besegrade han sin värsta motståndare strax före mållinjen. Richard Hughes satt i segersadeln.

Canford Cliffs, som tidigare i år vunnit det Irländska 2000 Guineas och St James’s Palace Stakes, tränas av Richard Hannon och kunde bokföra ytterligare 179 000 Pund till sitt redan digra vinstkonto.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer