Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Dayverson Barros 0458.jpg

Dayverson de Barros tillbaka i Sverige

30 september 2021 09:32

Det är mer än tre år sedan Dayverson de Barros tävlade i Sverige men på lördag sitter han upp på Suspicious Boy i Svenskt St Leger på Göteborg Galopp. "En semester med lite jobb", säger Dayverson och skrattar.

⛔️ Uppdatering om tävlingarna i Göteborg 2/10 som nämns i artikeln: Tävlingarna är tyvärr inställda på grund av de stora mängder regn som kommit i Göteborg.

⛔️ Uppdatering om tävlingarna i Göteborg 2/10 som nämns i artikeln: Tävlingarna är tyvärr inställda på grund av de stora mängder regn som kommit i Göteborg.

Det blir inte alltid som man tänkt.

Dayverson de Barros hade planerat att stanna en säsong i Macau, sen kom pandemin och han var inlåset. Det slutade med att han fick vinna ett av årets största löpningar SJM Macau Derby (Gr1).

– Det som inte var så bra från början blev ju bra sen. Det var min finaste seger.

Nu är han hemma på semester, men Jägersrotränaren Nina Lensvik hade koll på saken och satte upp Dayverson på Suspicious Boy i St Leger på Göteborg Galopp kommande söndag.

– Det får bli en semester med lite jobb, säger Dayverson och skrattar. Men det ska bli jätteroligt att få rida. Det är länge sedan jag red i Göteborg.

Vi får ta en titt i statistiken och det senaste loppet som Dayverson red i Sverige var den sjätte juni 2018 – vid Nationaldagsgaloppen på Gärdet.

Nu är han alltså tillbaka efter en framgångsrik tid i Macau. Det började med att han slängde in en ansökan om att få rida där. Och efter framgångar både i England och Sverige blev han antagen som jockey. Det började lite trevande, men i takt med att segrarna började strömma in fick han fler och bättre ritter.

Höjdpunkten under tiden i Macau kom i somras när han vann SJM Macau Derby (Gr1) på Simon Fubuki. Egentligen en Australiensisk häst som i sitt hemland hette Olympic, men som fick ett nytt namn i Macau och som vann Derbyt med flera längder.

– Det är klart att jag blev lite känd, det finns bara några få grupp-1 lopp och jag lyckades vinna ett. Sen har jag vunnit Grupp-2 också.

Men nu är han hemma på semester. Red sista dagen i Macau i slutet av augusti och kom hem till familjen i Malmö den femte september.

– Jag har saknat min familj jättemycket, men Macau har de tuffaste nedstängningsreglerna så jag blev kvar där.

Foto: Privat
Macau Derby Dayverson de Barros.jpg

Dayverson de Barros vann SJM Macau Derby (Gr1) i somras.

Semestern tillbringar han – på Jägersro. Han rider ut på galoppörer och får dessutom chansen att testa två travhästar.

– Det är Preben Sövik som har två hästar som han har börjat ridträna. Så jag får rida dem, det är tufft att stå upp i 40 minuter.

Egentligen hade Dayverson tänkt sluta sin semester och åka till England för att jobba i slutet av veckan, men så fick han chansen att rida Suspicious Boy i St Leger och Drogheda i Adalöpning i samband med säsongsavslutningen i Göteborg.

– Sen åker jag till England och börjar jobba där. Men jag kunde ju inte tacka nej till så fina uppsittningar.

Tanken är att han ska jobba för David Brown som har sitt Wiseton Hall Stables strax utanför Doncaster. Att åka tillbaka till Macau går helt enkelt inte. De har planerat att ha kvar sina inreserestriktioner i flera år.

– Jag har ju jobbat i England tidigare så det känns bra och sen hoppas jag kunna komma tillbaka och rida i Sverige då och då. Eftersom det är anmälan så långt i förväg i Sverige går det att planera bra med flyg.

Dessutom får han chansen att träffa familjen, hustrun Ulrika och sonen Lucas, betydligt oftare.

Som alltid är det de små detaljerna, slumpen, som styr så mycket. Och det är Dayverson de Barros väldigt tacksam för.

Sen återstår det att se om han kan avsluta semestern med en eller två vinnare också.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer