Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Per-Anders Gråberg 220606MOF-BMO02598.jpeg

Per-Anders Gråberg har vunnit Stockholm Cup International fem gånger. I år blir det dock ingen tävling i Stockholm Cup för Gråberg. I sommar ådrog han sig en allvarlig skada i samband med ett träningsjobb med en häst och nu väntar flera månader av rehabilitering innan han kan vara tillbaka i sadeln.

”Det här är årets höjdpunkt med sport på absolut högsta nivå”

26 augusti 2024 09:52

Snart är det dags för Stockholm Cup International – Sveriges största galopplöpning! Genom åren har vi sett flera fantastiska vinnare som skrivit galopphistoria i det anrika loppet. Har du ännu inte besökt en galopptävling i ditt liv så är tipset att börja med just Stockholm Cup.

Söndagen den 15 september är det dags – då avgörs nämligen Stockholm Cup International på galoppbanan Bro Park, endast 40 minuter utanför centrala Stockholm. 

Inför den stora galoppdagen fick vi ett samtal med med stjärnjockeyn Per-Anders Gråberg. Han har vunnit Stockholm Cup hela fem gånger, varav fyra av dessa segrar med en och samma häst.

Stockholm Cup instiftades redan 1937 på Ulriksdals Kapplöpningsbana, då under namnet Ulriksdal Grand Prix.

1951 blev loppet känt som Stockholm-löpning och när man fyra år senare höjde prissumman döptes det om till Stockholm Cup. År 1979 lades ordet International till i namnet.

– Det här är det största loppet du kan vinna i Stockholm. I Skåne har de ju Svenskt Derby som sitt stora lopp. Stockholm Cup har genom åren alltid haft internationell glans med tränare och hästar utifrån, och det har gjort att det blivit speciellt. Det är den här dagen som alla tränare, ägare och jockeys siktar på att få vara med om. Det är den viktigaste dagen, säger Per-Anders Gråberg, Sveriges främsta jockey.

Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Outbox 5

Omkring 2000 personer väntas komma till Bro Park för Stockholm Cup.

Som redan nämnts har loppet genom åren avgjorts på olika banor; Ulriksdals Kapplöpningsbana, Täby Galopp och idag rids loppet på Bro Park.

Per-Anders Gråberg minns tillbaka till när han som tonåring såg Stockholm Cup för första gången på Täby Galopp.

– Jag kom in i sporten ganska sent och besökte Stockholm Cup första gången när jag var 14-15 år. De jockeys som man såg upp till i Skandinavien var med och tävlade. De var megastjärnor. En del ägare och tränare ville anlita utländska jockeys, så de flög in toppjockeys från andra länder. Jag minns att det blev en fantastisk inramning med den här stjärnglansen och att det var väldigt mycket publik på plats för att se tävlingarna, säger han och fortsätter:

– Jag minns också när den svenska jockeyn Johan Stenström, även kallad Cup-Johan, lyckades vinna Stockholm Cup tre gånger. Det var en wow-känsla att se honom rida. Han var en stor inspiration för mig. När jag sedan blev jockeylärling fick jag mycket hjälp av Johan. Han hade tävlat i USA och såg till att även jag fick komma dit.

Foto: Elina Björklund
QuarterbackCarlosLopez004

Sedan 2016 rids Stockholm Cup International på den nya galoppbanan Bro Park. Det året segrade Quarterback med Carlos Lopez i sadeln.

Genom åren har några få lyckats med bedriften att vinna loppet flera gånger. Som till exempel ovan nämnda Cup-Johan som tog tre segrar i Stockholm Cup (1982 med Shaftesbury, 1985 med Tryffoc och 1987 med Keep Me Waiting). Därefter fick han sitt smeknamn.

– Det är inte så enkelt att vinna Stockholm Cup. Visst, det är svårare att vinna Svenskt Derby där man bara har en chans för varje häst. Stockholm Cup avgörs ju varje år och har du en bra häst kan den gå ut i loppet flera år. Men det är svårt att få allt att klaffa just den här dagen, och det kommer ofta hästar från andra länder som håller hög klass. Dessutom kan det vara mycket nerver och spänning för alla inblandade. Det är stort att kunna leverera just den här dagen, säger Per-Anders Gråberg.

Du har vunnit Stockholm Cup fyra gånger med hästen Bank Of Burden – vad säger du om det?

– Det är något vi aldrig kommer få se igen. Vi har hästar som vunnit tre gånger tidigare (Square de Luynes) men det krävs mycket av hästar och tränare för att en häst ska kunna vara på den nivån i flera år just på denna dag, berättar han.

Vilken av vinsterna i Stockholm Cup betyder mest för dig?

– Den första – det var en dröm som gick i uppfyllelse då. Segrarna efter betyder mycket de också men till slut blev det en press att vi skulle vinna. Första gången var det bara ren glädje och jag kände wow.

1994 skrev jockeyn Susanne Berneklint galopphistoria när hon var den första kvinnan att vinna Stockholm Cup tillsammans med hästen Mr Eubanks. 29 år senare, 2023, blev Madeleine Smith andra kvinna att vinna det prestigefyllda loppet då hon segrade med egentränade Espen Hill. 

– Vi har haft många bra kvinnliga jockeys genom tiderna men Madeleine både tränar och rider – det är en fantastisk bedrift att både rida och träna en häst till seger i ett sånt stort lopp, det var en stor dröm som gick i uppfyllelse för henne.

Espen Hill DSC_7530

Madeleine Smith var den andra kvinnliga jockeyn någonsin att vinna Stockholm Cup International. Det gjordes 2023 med egentränade Espen Hill. 29 år tidigare var Susanne Berneklint först med den bedriften.

I år blir det ingen tävling i Stockholm Cup för Gråberg. I sommar ådrog han sig en allvarlig skada i samband med ett träningsjobb med en häst och nu väntar flera månader av rehabilitering innan han kan vara tillbaka i sadeln. Men Stockholm Cup kommer han inte att missa – istället för att rida planerar han att besöka tävlingarna som åskådare. Och för dig som inte varit på galopp tidigare har Gråberg ett tips.

– Om du någon gång varit sugen på att besöka en galopptävling så är det Stockholm Cup du ska besöka. Det här är årets höjdpunkt med sport på absolut högsta nivå. 

Mer om Stockholm Cup

Stockholm Cup avgörs söndagen den 15 september på galoppbanan Bro Park i Upplands-Bro.

Entrén samt matställen öppnar klockan 12.30. Det första loppet avgörs klockan 13.50.

Publiken bjuds på livemusik och på plats på Bro Park finns flera söta fyrbenta vänner att stifta bekantskap med. Under dagen finns nämligen minishettisarna Rut och Evert på banan. Samt den lilla vita ponnyn Snöboll och bordercollien Chip från den ideella föreningen Sjukhushästen och hans vänner.

Mer information om tävlingarna hittar du på Stockholm Cups webbsida.

Köp din biljett på Tickster: Biljetter till Stockholm Cup

Mer om Stockholm Cup

Stockholm Cup avgörs söndagen den 15 september på galoppbanan Bro Park i Upplands-Bro.

Entrén samt matställen öppnar klockan 12.30. Det första loppet avgörs klockan 13.50.

Publiken bjuds på livemusik och på plats på Bro Park finns flera söta fyrbenta vänner att stifta bekantskap med. Under dagen finns nämligen minishettisarna Rut och Evert på banan. Samt den lilla vita ponnyn Snöboll och bordercollien Chip från den ideella föreningen Sjukhushästen och hans vänner.

Mer information om tävlingarna hittar du på Stockholm Cups webbsida.

Köp din biljett på Tickster: Biljetter till Stockholm Cup

Fler nyheter, artiklar och annonser

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

10 april 2025 | Nyhet

Staten lämnar ATG

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

Riksdagen beslutande nyligen om förändringar i spellagstiftningen som bland annat innebär att staten lämnar över kontrollen av spelbolaget ATG till dess ägare Svensk Travsport och Svensk Galopp. Torsdagen den 10 april undertecknade regeringen tillsammans med Svensk Travsport och Svensk Galopp ett långsiktigt avtal som säkerställer den ägarledda modellen i ATG samt förutsättningar, statlig insyn och finansiering av Hästnäringens Stiftelse (HNS). Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer

Ticksterbiljett
Ticksterbiljett

Du som har en aktiv roll i galoppsporten eller är medlem i ett galoppsällskap eller Jockeyklubben kan nu ladda ner eller beställa ett kostnadsfritt årskort. Årskortet ger innehavaren fri entré till samtliga tävlingsdagar under året. Läs mer