
Junior Loezer på Meydan i Dubai.
Drömjobbet för Junior Loezer
15 februari 2021 12:24
Sol, värme, bra betalt, fina hästar och dessutom utbildning på köpet. Junior Loezer spenderar vintern i Dubai för att få mer rutin och vässa sig ytterligare inom sitt arbete som startboxpersonal.
Junior Loezer befinner sig i Dubai där han under vintern kommer att jobba i startboxarna. Både i samband med träningar och vid varje tävlingsdag i Emiraten.
– Jag kommer att vara här nere i sex månader, jag kommer hem i mitten av april. Så det känns verkligen spännande, berättar han.
Junior Loezer har en gedigen hästbakgrund, han har jobbat i olika galoppstall på Jägersro (Fredrik Reuterskiöld, Francisco Castro, Bodil Hallencreutz och senast hos Ellinor Rasmusson). Men de senaste sex åren har han också jobbat i startboxarna. Han har varit med och lastat hästarna och hela tiden verkligen brunnit för sin uppgift. Han har ett sätt att hantera hästarna som får dem lugna och harmoniska.
Tack vare kontakter som Tove Brandt, huvudstarter hos Svensk Galopp, har nere i Dubai kunde Junior få ett av de fyra – och eftertraktade – jobben under vintersäsongen.
– Junior har en jättebra känsla för hästarna och han är ärligt intresserad. Han lägger märke till hur hästarna fungerar i boxarna, hur de är utrustade och andra detaljer, berättar Tove.
Det är för att ytterligare utveckla de egenskaperna som han nu tillbringar ett halvår i Dubai.
– De har ett otroligt fint och lugnt sätt att jobba med hästarna. Det är väldigt intressant att få vara med och lära sig.
Lördagar och torsdagar jobbar han med startboxträning, sen finns han med så fort det tävlas på Meydan (Dubai), Al Ain, Jebel Ali eller i Abu Dhabi. Junior Loezer får på så sätt hantera massor av olika hästar, från olika världsdelar och med olika bakgrund. Erfarenheter som han kommer att få nytta av i Sverige.
Tanken är att Junior ska bli assistent till Tove Brandt. De kommer att jobba tillsammans, på Jägersro och Göteborg, för att Junior ska kunna lära sig rutinerna i lugn och ro.
– Vi ska inte stressa, utan när han känner sig mogen får han säkert prova att ta hand om starterna själv. Det blir en väldig avlastning för mig, erkänner Tove. Det känns bra att jag får en ersättare, jag kan ju faktiskt bli sjuk...
Junior själv ser fram mot att komma hem och vara med om starterna hemma på Jägersro. Visserligen missar han premiären den elfte april, men sedan är han redo att visa vad han lärt sig under vintern.
Anders Engman