Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Espen Ski fick sex månaders avstängning

1 juli 2013

På tisdagen offentliggjorde den norska överdomstolen sin dom i det uppmärksammade mål där jockey Espen Ski knuffade en medtävlare i samband med tävlingarna på Övrevoll den 23 november tidigare i år. Överdomstolen går på Norsk Jockeyklubs linje och dömer Espen Ski till sex månaders avstängning.

Incidenten där jockey Espen Ski knuffade lärlingen Madeleine Haugland i samband med tävlingarna på Övrevoll tidigare i år har fått stor uppmärksamhet i såväl norsk som skandinavisk media. Genom sitt handlande utsatte Espen sin kollega för stor fara. Som av ett mirakel lyckades Madeleine Haugland hålla sig kvar på hästryggen och vann senare även loppet på hästen Rapponghi.

Espen Ski anförde tillsammans med sin advokat att han känt sig trängd i ingången till slutsvängen när hästen Rapponghi kom upp utvändigt om honom. Espen säger att han blev rädd och att han uppfattade situationen som farlig. Han erkänner att han puttat till Madeleine Haugland men hävdar att han inte haft något uppsåt att knuffa henne ur sadeln eller tillfoga henne annan skada.

Madeleine Haugland hävdade å sin sida att hon visserligen legat nära inpå Espens häst men inte närmare än vad som är normalt. Hon ansåg vidare att ingen störning skett under loppet. Madeleine vet inte varför Espen knuffat henne, men menade att det möjligen kan bero på att hon tvingat Espens häst att hålla ett tempo som inte passade honom.

Norsk Jockeyklub menar att det inte går att bevisa att Madeleine Haguland stört Espen Skis häst under loppet. Espen Ski har brutit mot § 136 och 427. Incidenten är allvarlig av flera skäl. Skadan kunde blivit betydligt allvarligare. Att det inte blev så beror endast på tillfälligheter. Det måste även ställas höga krav på en erfaren jockeys aktsamhet och hänsynstagande gentemot sina medtävlare. Med anledning av händelsens allvarliga karaktär yrkade Norsk Jockeyklubb på ett strängt straff, sex månaders avstängning.

Ett flertal jockeys som red i samma lopp hördes via telefon styrkte till stor del Madeleine Haugland och Norsk Jockeyklubs version.

Den norska överdomstolen ansåg inte att det fanns några direkt förmildrande omständigheter och ogillade advokat Dag Holmens yrkande om strafflindring. Istället såg man allvarligt på saken och menade att olyckan hade kunnat få katastrofala följder för Madeleine Haugland. Dessutom har uppmärksamheten fått negativa konsekvenser för galoppsportens anseende. Espen Ski är en erfaren jockey och det förväntas att han uppträder ansvars- och hänsynsfullt mot sina medtävlare. Överdomstolen såg inga förmildrande omständigheter bortsett från det faktum att Madeleine Haugland inte ådrog sig några fysiska skador.

Överdomstolen antog därmed Norsk Jockeyklubs yrkande om sex månaders avstängning mellan den 24 november 2011 och 23 maj 2012. Domen var samstämmig.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer