Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Finn Blichfeldt sålde häst för 550 000 euro

12 december 2014

Finn Blichfeldt sålde i lördags det treåriga stoet Zotilla på auktion i Deauville. Budgivningen landade till slut på hela 550 000 euro för stoet som har samma mamma som stjärnstoet Flotilla.

Zotilla (Zamindar-Louvain/Sinndar) köptes av Finn Blichfeldt, eller Mr Ascot som är hans skandinaviska pseudonym, som åring för 95 000 euro. Inte långt efter auktionen slog Zotillas ett år äldre halvsyster Flotilla (Mizzen Mast) till och vann Breeders Cup Juvenile Fillies Turf (Gr 1) som tvååring. Året därpå vann Flotilla Poule D’Essai De Pouliches (Gr 1) vilket är den franska motsvarigheten till 1000 Guinaes.

Zotilla tränades av Alain de Royer Dupré och hon kom inte till start som tvååring. I år, som treåring, har hon startat en gång då hon slutade femma i ett lopp för treåriga ston med Gerald Mossé i sadeln. Nu togs alltså beslutet att sälja Zotilla och det skedde på Arqanas auktion i Deauville i lördags. Slutpriset blev 550 000 euro och hon kommer att skickas direkt till avelsboxen.

Finn Blichfeldt är självklart nöjd med försäljningen och han berättar:

-Zotilla kommer att betäckas med Invincible Spirit. Det är lite kul med tanke på att jag och Anna Sundström hade pratat om att betäcka henne med just Invincible Spirit om hon inte hade blivit såld. Zotilla köptes av ett konsortium och hon kommer att stå på Monceaux i Frankrike.

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

silent night puff
silent night puff

Uppfödaren Pernilla Nilsson driver en liten men framgångsrik verksamhet i Krylbo, Dalarna. På hennes gård finns fyra ston – och det är inte vilka hästar som helst. Nyligen gjorde hon ett spännande nyförvärv: Terrify, ett av endast två ston i Skandinavien efter den legendariske avelshingsten Galileo. Vi pratade med Pernilla om satsningen, förväntningarna inför säsongen och hennes bästa tips till den som vill börja med fullblodsavel. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2024 blev 19,87 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.

Eva Isacsson_ston 2024
Eva Isacsson_ston 2024

Svensk Galopp påminner om att utländska resultat som bildar underlag för utbetalning av uppfödarpremier 2024 snarast ska inrapporteras. Läs mer