Fredagsbloggen Cupen.jpg

Niclas Cronberg bloggar bland annat om söndagens Stockholm Cup International (Gr.3)

Fredagsbloggen: Cupfeber, milstolpar och en möjlig kvadrupel

16 september 2022 11:36

Fullt fält i Stockholm Cup på söndag, Duca Di Como kan ta fjärde segern, två milstolpar för tränarna och Ukraina-hästen levererar. Det är några av ämnena i veckans fredagsblogg, där Niclas Cronberg skriver om aktuella händelser på galoppbanan.

Spännande Stockholm Cup

På söndag är det dags för Stockholm Cup på Bro Park. Det är en tävlingsdag som brukar bjuda på fantastisk sport och även de bästa fyrbenta i Skandinavien.

I huvudloppet så saknar man så klart den trefaldiga vinnaren Square De Luynes i startlistan, men det är ett härligt och stort startfält som kommer att göra upp om segern. Engelska gästen Outbox i träning hos Archie Watson var tvåa förra året och måste räknas med bra segerchans i år.

Ytterligare tre gäster från övriga Europa dyker upp i "Cupen": Panjari, Merlin’s Beard och Virginia Storm – av de tre känns Virginia Storm klart hetast. Henk Grewe-tränade Virginia Storm var t.ex. fem längder bakom förra årets Prix de l’Arc vinnare Torquator Tasso för tre starter sedan, en prestation som borde räcka en bra bit. Mer om de tyska och brittiska hästarna kan du läsa på Galopsport.dk.

Tobias Hellgren-tränade Quebello som tidigare i år vann Oslo Cup (L) var ute på för kort distans senast och är spännande att se liksom Madeleine Smith-tränade Espen Hill som de senaste åren varit tvåa och fyra i Cupen. (Du kan läsa mer i reportaget Blir det tredje gången gillt för Espen Hill och ”Malle”?). Lennart Reuterskiöld-tränade Auenfürst är också ett tidigt bud.

Min vinnare är dock treåriga Hard One To Please. Annike Bye Hansens adept har varit övertygande i både Svensk och Norsk Derby. Nu får valacken tre kilo av sina äldre konkurrenter och att få det så här sent på säsongen är så klart en stor fördel.

I övrigt så tycker jag det ska bli spännande att se Niels Petersen-tränade stoet Iron Butterfly möta den äldre eliten över dagens distans. Jag är övertygad om att vi ännu inte sett det bästa av fyraåringen och jag anser henne vara loppets luring.

Foto: Steven Cargill
Outbox foto Steven Cargill.jpg

Fjolårstvåan Outbox från Archie Watsons stall i England återvänder till Bro Park och måste räknas med bra segerchans i år.

Duca Di Como jagar fjärde raka

Även Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) avgörs på söndag och som vanligt så får Cathrine Erichsen-tränade Duca Di Como bära favoritskapet. Det har blivit tre segrar i rad för skimmeln som förgyllt vår tillvara med fantastiska insatser i flera år. Efter att ha varit sämre på den norska derbydagen så är det lätt att leta vinnare någon annanstans, men för mig är Duca Di Como det klara förstavalet i loppet. Tränaren Cathrine Erichsen låter också klart uppåt. Tänk om det skulle bli fjärde raka segern för Duca Di Como i det här loppet, vilken prestation det skulle vara!

Wido Neuroth-tränade treåringen Mystery Night gör en intressant start och måste så klart räknas tidigt även om motståndet är tufft. Stoet har ju visat sig vara i en klass för sig på medeldistans och underlaget dirt i årgången.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
DucaDiComo_ElioneChaves.jpg

Duca Di Como och Elione Chaves kan ta sin fjärde seger i Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) på söndag.

Milstolpar för Kvisla och Nilsson

Ett stort grattis till Roy Arne Kvisla som tog seger nummer 400 (och 401) på svensk licens häromdagen, ett härligt jubileum så klart.

En annan som jubilerade i veckan var Camilla Nilsson som tog seger nr 100 på Jägersro i onsdags.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Inviting Rose DSC_8901 copy.jpeg

Det var Inviting Rose som gav Roy Arne Kvisla seger nummer 400 med svensk licens. Strax därefter blev det även en 401:a seger för stallet!

Baaeed mot Ascot

Den brittiska stjärnan Baaeed har jag nämnt tidigare i min blogg och som jag skrivit så är det nu klart att det blir Champions Day på Ascot för Baaeed och inte Prix De l’Arc som det talats en hel del om. Vill ni uppleva en riktigt undantagshäst så är det bara att boka in 15 oktober och åka över till England för att se honom live på Ascot. Jag har själv varit på plats den här tävlingsdagen flera gånger och rekommenderar det verkligen.

Baaeed har vunnit alla sina 10 starter, här är den senaste segern:

Vilken avslutning av Yoyo

Lennart Reuterskiöld Jr visade upp ytterligare en väldigt fin och lovande tvååring på onsdagen. Yoyo svarade för en otroligt vass avslutning i Stig Holms Pokal. Det tvååriga stoet rundade hela fältet med Martin Rodriguez i sadeln och segern kändes säker. Det ska bli spännande att följa henne framöver.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Yoyo 7135.jpeg

Yoyo och Martin Rodriguez efter segern i onsdags.

Två segrar inom 24 timmar till Elin Ahlin

Amatörryttaren Elin Ahlin (som för övrigt representerar Sverige i amatörernas världscup Fegentri) hade två härliga dagar på tisdagen och onsdagen. Det började med seger på Bro Park på tisdagskvällen och följdes upp med vinst på Jägersro på onsdag lunch. Elin har totalt sex segrar på svensk mark i år och leder därmed amatörernas championat.

Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Dressedforsuccess 7231.jpeg

Elin Ahlin och Dressedforsuccess vinner på Jägersro

Gin och Evelina Rönnlund passar bra ihop

Apropå Fegentrin så vann Evelina Rönnlund ett lopp på Övrevoll i går kväll på Henrik Engblom-tränade Gin. Den här hästen som tävlar i Ukrainas färger och där pengarna går till behövande i Ukraina har nu två raka och initiativet från Henrik Engblom är berömvärt. Det här var Evelinas andra raka på Gin som verkligen visar bra form.

Foto: Hesteguiden.com
Gin_A5A1985.jpg

Gin och Elina Rönnlund i vinnarcirkeln på Övrevoll med Henrik Engblom och Ylva Engblom.

Titannia vann igen

Slutligen måste jag nämna några ord om det fantastiska treåriga stoet Titannia, tränad av Lars Kelp, som i söndags visade sig vara bäst än en gång. Den här gången var loppet Breeders' Trophy Classic och hon utmanades hela vägen in mot mål av Giant Fortune, men när linjen kom hade Titannia nosen först. Det har nu blivit segrar i både Mowerina, Dansk Derby och Breeders' och vid alla tillfällen har Andreas Tapia Dalbark suttit i sadeln. Stort grattis till alla i kretsen runt den här fantastiska treåringen!

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Titannia DSC_8564.jpeg

Titannia och Andreas Tapia Dalbark efter Breeders' Trophy Classic-segern i söndags.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer