Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Hi Fling krossade motståndet

17 juni 2013

Tränare Madeleine Smith ser ut att ha hittat en riktigt fin häst i Hi Fling. Den fyraårige englandsimporten forcerades till ledningen i första sväng och därefter var loppet i praktiken avgjort. Hi Fling var bara överlägsen och segermarginalen skrevs till 5,5 längder.

Hi Fling
Madeleine Smith-tränade Hi Fling visade vara åtminstone en klass bättre än sina konkurrenter i lördagens TrioKomb på Täby Galopp.

Att starta från spår 14 över 2 000 meter på Täbys dirttrackoval är ingen enkel uppgift. Men tränare Madeleine Smith visste vad hon hade att åka med den här soliga lördagseftermiddagen.

Efter en frisk startrusning sände hon fram egentränade Hi Fling till spets i ingången till första sväng. Därefter drog Oasis-sonen upp ett rejält tempot och skaffade sig ganska snart ett ordentligt försprång till sina konkurrenter.

I slutet av den bortre långsidan hade ekipaget som mest en ledning på cirka tio längder. Trots den tuffa öppningen visade Hi Fling inga större tecken på att mattas över upploppet.

Madeleine kikade bakåt ett par gånger för att kontrollera att ingen närmade sig bakifrån och Hi Fling skar till slut mållinjen med 5,5 övertygande längder före fint avslutande Hawk And I med Ambroise Reilly på ryggen.

Wise Choice och Leonard Rios fullföljde fint som trea och fastställde triooddset till 78,60. Rätt komb betalade 22,64.

Hi Fling tog här sin andra raka segern i den tredje starten för tränare Madeleine Smith.

Fler nyheter, artiklar och annonser

P-A Gråberg och Twirling Ghost
P-A Gråberg och Twirling Ghost

Efter en allvarlig olycka i augusti har Sveriges mest meriterade jockey, Per-Anders "P-A" Gråberg, varit borta från tävlingsbanan. Efter månader av intensiv rehab är han nu tillbaka i sadeln – och siktar på att rida redan vid säsongspremiären. Vi pratade med P-A om skadan, återhämtningen och planerna för säsongen. Läs mer

Nationaldagsgaloppen DJI_0236
Nationaldagsgaloppen DJI_0236

Genom Nationaldagsgaloppen bjuder Svensk Galopp på en unik folkfest på Gärdet i centrala Stockholm. Med ett nytt storlopp på programmet tar vi evenemanget till en ännu högre nivå. Läs mer

Göteborg Galopp 0068MOF200816-06121.jpg
Göteborg Galopp 0068MOF200816-06121.jpg

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2025. Totalt blir det 56 tävlingsdagar, vilket är fem dagar färre än under 2024. Läs mer