Tränare Jessica Long foto Elina Björklund.jpg

Jessica Long i stallet på Jägersro Galopp.

Jessica Long presenterar galoppsporten på Skånsk Hästnäringsdag

7 oktober 2021 08:09

Den 12:e oktober arrangeras Skånsk Hästnäringsdag på Jägersro och programmet för dagen bjuder på föreläsningar och inspiration. Besökarna får bland annat en introduktion till galoppen genom programpunkten "Upptäck galoppsporten" där galopptränare Jessica Long tar till orda.

– Ett jättefint tillfälle att visa upp vår fina sport.

Det säger Jessica Long, galopptränare på Jägersro, som är en av många inblandade i Skånsk Hästnäringsdag på Jägersro. Jessica ska tala om galoppsporten och visa upp några av sina tävlingshästar.

Och det kommer att finnas många intresserade, bland annat har samtliga ridgymnasier i Skåne anmält sina elever till dagen.

Men det finns många höjdpunkter under dagen:

Hoppryttaren Peder Fredricson och travtränaren Lutfi Kolgjini med Radiosportens Christian Olsson som samtalsledare ska utbyta erfarenheter och kanske även munhuggas lite.

– Det ska bli oerhört spännande att få dela med mig om mina erfarenheter och jag ser verkligen också fram mot att höra vad Lutfi Kolgjini har att berätta, säger Peder Fredricson.

– Peder är ett stort föredöme när det gäller hästsport och jag är väldigt nyfiken på hans tankar att hela tiden utveckla sporten, säger Kolgjini och tillägger:

– Det ska också bli intressant att höra honom prata om barfota hoppning.

I anslutning till Fredricson och Kolgjinis framträdande blir det också en paneldebatt där publiken får ställa frågor. Och hela härligheten avslutas med en kvart där det finns möjlighet att ta selfie's med de två stjärnorna.

Hela dagen är fylld av spännande aktiviteter kring hästen. Förmiddagen inleds det med ett besök på Malmö Civila Ryttarförenings nya anläggning i anslutning till Jägersro.

Sen går besökarna inomhus och lyssnar på ett par olika föredrag runt hästen och hästens användning.

Runt lunchtid blir det sedan möjlighet att se fullblod och höra Jessica Long prata om galoppsporten, det finns möjlighet att prova köra dubbelsulky eller strosa runt bland utställarna.

Under eftermiddagen pratar Jägersros vd Kent Öhlander om den nya travbanan som ska bygga, Ingvar Fredricson ska prata om prestation och hållbarhet hos hopphästar innan Christian Olsson, Peder Fredricson och Lutfi Kolgjini tar över scenen. Dagen avslutas sedan med travtävlingar.

Tidsprogrammet, mer information och länk till biljettköp hittar du på Hästen i Skånes hemsida.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer