Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Klara Hammarström blev Hästarnas Mästare

6 juli 2019

Jägersro bjöd på sju lopp, varav två för kvinnliga Fegentriryttare, men störst publikt intresse tilldrog sig nog ändå Hästarnas Mästare, att döma av hur många som stannade kvar tills tävlingen var avgjord.

 Klara H trav

Kampen om vem som skulle bli Hästarnas Mästare hade lockat en hel del extra publik till Jägersro, och inte oväntat tog Fredrik Janetzky ledningen efter den inledande avdelningen, som var galoppen, även om Maria Gretzer blev närgången till slut efter en rykande finish. Klara Hammarström höll undan till tredjeplatsen före Adrian Kolgjini.

-Galoppen är ju min bästa gren, så jag hade väl blivit halshuggen om jag inte hade tagit detta, skojade Fredrik.

Fajten gick vidare i ett travlopp, och här var ju Adrian Kolgjini stor favorit i kraft av sina kuskmeriter och med färsk seger i Halmstads Sprintermästaren kvällen före, men Klara Hammarström och Maria Gretzer hade loppet under kontroll från början till slut, där de körde i bredd ett par längder före grabbarna. Adrian kom med en spurt på upploppet som kunde ha burit frukt, om inte ponnyn hade slagit över i galopp så han tvingats bromsa.

Klara vann knappt före Maria, som fick en extra poäng för att ha lyckats hålla traven i hela loppet, och den sistnämnda gick därmed upp i ledningen inför finalen i banhoppning.

-Min ponny skulle vara bra på upploppet, fick jag veta, så då gasade jag på lite extra, berättade Klara om segerloppet.

Adrian Kolgjini hopp

Adrian tog en stark revansch i banhoppningen, där han red felfritt och på den klart snabbaste tiden, hela åtta sekunder före tvåan Klara. Marias ponny gick inte så fort, och Fredriks stannade på två av hindren, vilket ju tog extra tid.

-Den här segern skulle bara hem, skönt att få vinna en av grenarna, annars hade jag inte kunnat tänka mig att vara med igen, medgav Adrian.

Slutresultatet blev att Klara toppade med 9 poäng före Maria som hade 8, och så delad tredjeplats för Fredrik och Adrian på 7 poäng. Hans G Lindskog och Anders Nilsson höll stämningen uppe bland de cirka 1.700 åskådarna i det vackra vädret och hyllade Anna Thelander som var initiativtagare till Hästarnas Mästare.

 

Målfotoseger


Total Silverhandicap över 1730 var dagens sportsliga toppnummer bland de ordinarie galopploppen och slutade med ett målfoto som utföll till fördel för Ching Ching Lor, vilken höll undan med nos före Rastapopoulus. Trea slutade Frompariswithlove en bit ner.
Nicolaj Stott red vinnaren, som tränas av Paul Fitzsimons.

Ching Ching Lor

-Vi inledde i front, sedan backade jag ner till tredjeplatsen, och så jobbade vi oss tillbaka på upploppet, beskrev ryttaren sin taktik efteråt.

Ching Ching Lor ägs av Julia Engström och Marie Wester och är uppfödd på Irland.

 

Mathilde tog båda Fegentriloppen!


De kvinnliga Fegentriryttarna gjorde upp i två lopp, där det första, Longines Fegentri World Championship Ladies Sveland för engelska fullblod, hade samlat fem ekipage. Frankrikes representant Mathilde Bourillon gick direkt till spets med Half Tiger, och lyckades hålla ner tempot på det första varvet av de 2400 meterna, för att sedan rycka i slutkurvan, där ingen kunde hota, men The Pope (Silke Brüggemann, Tyskland) och Philiango (Antonia Peck, Storbritannien) kom närmast.

Half Tiger

Karl Peter Andersen och hans Stall Australia både äger, tränar och har fött upp vinnaren, som är en dotter till Königstiger och superstoet Halfsong.

-Tempot var perfekt för honom idag, och Mathilde är en duktig ryttare som kunde avväga loppet så väl, sade tränaren, vars adept tog sin nionde seger vid åtta år fyllda.

 

Trippel för Maria Hagman


Det andra Fegentriloppet reds med arabiska fullblod och Maria Hagman Eriksson hade tre hästar till start, och de slutade etta-tvåa-trea! Bäst var favoriten Toutatix, som reds av Mathilde Bourillon, vilken alltså fick med sig två segrar hem från Sverigebesöket.

Toutatix

-Det här kommer jag aldrig att glömma! En fantastisk resa med många fina upplevelser, och så en dubbelseger. Vi fick en dålig start och jag fick runda fältet utvändigt, ingen snygg ritt men vi vann på att hästen är så bra, påpekade ryttaren blygsamt.

Poloniz och Afja’an belade platserna och bidrog till att största delen av priskakan hamnade i Järlåsa.

 

Överlägsen maidenseger


Stable Air Maidenlöpning över 1200 meter blev ett trehästarslopp efter två strykningar, där Sandrup-duon Da Karla och Fairycake kom bäst iväg från start, men Francisco Castro-tränade Havana Red kom snart ifatt, och efter en liten pust i svängen var det full fart på upploppet, upp jämsides och förbi till en överlägsen seger under Hanna Mårtensson.

Havana Red

Det debuterande stoet efter Havana Gold ägs av The JC Organization ApS, som köpte henne på York-auktionen i höstas. Francisco Castro var överraskad men nöjd efter den lovande segern.

-Hon har tränat hyggligt, men jag trodde inte hon skulle vinna så här lätt! Hon är anmäld till några större lopp i Danmark, så jag får resonera med ägarna om var vi startar nästa gång, kommenterade tränaren.

 

Säkert för Martin


Junick Equestrian Bronshandicap gick över raska 1200 meter och snabbast iväg var innerspårets Four Dragons, en 19,47-oddsare som sånär hade hållit ledningen hela vägen, men Martin och Kaia Sofie Ingolfsland hade stadigt jobbat sig framåt och kunde bekvämt passera på slutet, medan Walvis Bay knep tredjepriset.

Martin

Vinnaren Martin, som noterade sin tredje seger i den femte livsstarten, tränas av Susanne Berneklint för Hästgruppen i Lund AB.

-En stor, sen häst som behöver lite mer rutin, men vi hoppas att han ska kunna växa in i sprintereliten, sade hon om USA-importen.

 

Andra raka


Löberöds Hästklinik Järnhandicap reds över 2400 meter och bjöd på favoritseger då Stall Sågarnas Helsingline och Cornelia Hartsmar tog andra raka efter viss kamp med Clauses Socoto. Trea blev Itsakeeper på en fin spurt efter att ha haft trafikproblem på sista halvvarvet.

Helsingline

-Idag var han avslappnad och fin, och jag vet vilken speed han har, så det var bara att sitta och vänta. Ridordern var att gå vid 1000-800 kvar, och han vet vad han ska göra, så då går det fort, konstaterade ryttaren.

Ricardo Ramallo står för träningen av Helsinki-sonen, som är uppfödd av Håltagarna i Skåne AB.

 

Dubbel för Helsinki


Helsinki fick en dubbel som fadershingst när hans dotter Adaline avlade sitt maiden med hjälp av Per-Anders Gråberg i ErgoX2 Järnhandicap. Det skedde efter en kortare duell med Walkabout, och med Excellent Dart som trea.

Adaline

-Hon var värd en seger nu efter många goda insatser i skymundan. Idag var hon bättre med redan i starten, och det räckte hela vägen, kommenterade P-A.

Jaana Alvesparr och hennes Team äger och tränar stoet, som är uppfött av Ole Jensen och Lars Kelp.

Nadja Bellander

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

JockeyklubbensGP
JockeyklubbensGP

På söndag är det dags för årets första tävlingsdag. Inför säsongen har flera förändringar gjorts som påverkar dig som publik och galoppfan. Från nya banprogram och förändrade entrépriser till uppdateringar i tävlingsschemat och nytt klassystem – här är allt du behöver ha koll på inför årets galoppsäsong. Läs mer