Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lady Jockeys' Thoroughbred World Championship: Ana O'Brien

29 juni 2017

Här kan du läsa mer om en av deltagarna, Ana O'Brien, i Lady Jockeys' Thoroughbred World Championship. Jockeyturneringen för kvinnliga jockeys som går av stapeln på Bro Park nu på tisdag den 4 juli.

Tapwell presenterar:

 

ANA O’BRIEN

Ana O'Brien square
Foto: Patrick McCann

 

Ålder: 21
Nationalitet: Irland
Antal ritter: 738
Vinnare: 61
Inridna pengar: 8 214 288 kr (€840.061)
Största seger: Stanerra Stakes (L) med  Joseph O’Brien-tränade Arya Tara.
Lägsta ridvikt: 55 kg

Ana O’Brien var bara 16 år när hon fick sin första seger. Det var på Dundalk som hon red Fairylike tränade av Anas pappa, Aiden O’Brien. Hon är född in i en av världens största galoppfamiljer och hennes första stora seger togs i Stanerra Stakes (L) på Arya Tara som tränas av Anas bror Joseph O’Brien.

Ana besökte Bro Park i fjol och red då Wido Neuroth-tränade Hi Finn till seger efter en rafflande slutstrid. Ana O’Brien tar för sig mer och mer i de stora löpningarna i världen och hon blev den tredje kvinna som någonsin ridit Epsom Derby förra månaden när hon blev oplacerad på The Anvil. Hon var också i hetluften på Royal Ascot där hon red Asking i Sandringham Handicap.

 

Ana O'Briens ritter på Bro Park tisdag 4 juli: 
Lopp 1 nr 6 Puyol
Lopp 2 nr 1 Sweet Hill
Lopp 3 nr 3 Marshgate Lane
Lopp 4 nr 4 Murano
Lopp 6 nr 8 Qigong

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer