Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lunchtävlingar på Jägersro

30 september 2014

Imorgon är det dags för lunchtävlingar på Jägersro Galoppbana. Åtta löpningar kommer att avridas och du kan spela både V4 och V5.

Marmala
Marmala och Per Anders Gråberg

 

Onsdagens huvudnummer bland Jägersros 8 löpningar är V4-2, en milelöpning med några av Skandinaviens bästa ston. Marmala har Jägersro som sin favoritbana, bland hennes segrar märks Stig Holms Memorial, Altamira och Scania Mile i stoserien i våras.

Mycket intressant är också den välfyllda 2-årsmaiden, lopp 5 V5-2, där välstammade Pouline utmanas av danskarna Potala och Bay Breeze, norske Legalizer och ett helt koppel förhoppningsfulla hemmahästar.
 

Stefan Jönsson

Fler nyheter, artiklar och annonser

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Bakom kulisserna header long
Bakom kulisserna header long

Det tar i runda slängar 1,40 – alltså 100 sekunder – för en hygglig galopphäst att springa 1600 meter. Det är ungefär så mycket som den genomsnittlige åskådaren uppfattar av sporten. Men sanningen är att tiden på tävlingsbanan är det lilla i sammanhanget – det visade inte minst Jessica och Padraig Long när de öppnade upp stall Rancho för besökare. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer