Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Nationaldagsgaloppen 2019 MÖ.jpg

Nationaldagsgaloppen 2019 lockade som vanligt stor publik till Gärdet i Stockholm

Nationaldagsgaloppen är tillbaka 2022

18 oktober 2021 09:00

Efter två inställda år laddar vi för fullt inför Nationaldagsgaloppen 2022! Den 6 juni blir det galopptävlingar, uppträdanden och andra aktiviteter på Gärdet i centrala Stockholm.

Nationaldagsgaloppen har ställts in två år i rad på grund av pandemin, men nästa år är sommarens största galoppevenemang tillbaka igen.

Sätt ett kryss i almanackan den 6 juni. Då flyttar galoppsporten in till Gärdet i centrala Stockholm för en dag. Flera galopplopp ska avgöras och dessutom kan du njuta av uppträdanden, hattparader och andra aktiviteter för hela familjen. Det är fri entré.

Sedan 2013 har Svensk Galopp arrangerat Nationaldagsgaloppen på Gärdet och den har redan blivit en folkkär tradition. 

Följ gärna Nationaldagsgaloppen på sociala medier för att få de senaste nyheterna och spännande inblickar i galoppsportens värld:

Nationaldagsgaloppen på Facebook

Nationaldagsgaloppen på Instagram

Fler nyheter, artiklar och bloggar

Göteborg Galopp 0068MOF200816-06121.jpg
Göteborg Galopp 0068MOF200816-06121.jpg

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2025. Totalt blir det 56 tävlingsdagar, vilket är fem dagar färre än under 2024. Läs mer

Galoppåret 2024
Galoppåret 2024

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2024. Läs mer

Galoppgalan Bro Park feb 2025 AHK-7431
Galoppgalan Bro Park feb 2025 AHK-7431

Stämningen var på topp när galoppsportens profiler samlades på Bro Park för årets stora gala. Priser delades ut, framgångar firades och kvällens vinnare hyllades med applåder och jubel. Här är några av de bästa ögonblicken från Galoppgalan 2025 – i bilder! Läs mer