Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Niklas Lovén fick ”spare ride” i Velká Pardubická

2 juli 2013

Tjeckiska Velká Pardubická anses vara en av världens mest krävande hinderlöpningar. I lördags fick svenske Niklas Lovén en oväntad ”spare ride” i det legendariska loppet.

6,9 kilometer över gräs och åker. 31 svårbemästrade hinder i alla tänkbara storlekar och former. Det klassiska hinderloppet Velká Pardubická har ridits sedan 1874 och saknar egentligen motstycke i galoppvärlden.

I lördags var svenske Niklas Lovén på plats på Pardubice-banan i Tjeckien för att rida årets svenske Grand National-femma Goda i en steeplechase. Det lilla stoet fick kämpa på den regntunga banan. Hon hoppade fint och tog sig till mål, men hade aldrig med utgången att göra.

När Niklas som bäst höll på att återhämta sig efter kraftansträngningen fick han plötsligt frågan om han kunde tänka sig att rida hästen Imbir i dagens huvuduppgörelse.

- Jag visste att flera ryttare hade skadat sig tidigare under meetinget och att det saknades ryttare på ett par hästar. Jag var rejäl trött efter ritten på Godea, men det var bara att anta utmaningen, berättar Niklas.

Åttaårige Imbir var en av de lägst handicapade hästarna i det 23 hästar starka startfältet och stod i 200 gånger pengarna på toton.

- ”You must push all the way” var den enda instruktionen jag fick från tränaren innan jag red ut.

Unik hinderbana

Velká Pardubická liknar inget annat lopp i världen. De 31 hindren består av allt från enorma bankar, till höga oxrar och breda vattengravar. Över en betydande del av de nästan sju kilometerna galopperar hästarna på något som närmast liknar åkermark.

- Det är en mängd olika typer av hinder som gör det riktigt svårt för både hästar och ryttare. Vissa hinder är placerade i kombinationer strax efter varandra och tempot är rejält uppskruvat redan från start, förklarar Niklas.

Imbir och Niklas hängde med fram till det nionde hindret. Sedan tog äventyret tyvärr slut.

- Det sjunde hindret är en jätteoxer på cirka 1,5 meter. Där landade vi ganska illa. Sedan kom Imbir lite väl fort fram till hinder nummer åtta och nio som ligger tätt intill varandra. När vi landade efter det nionde språnget knuffades jag fram i sadeln och föll av.

Men Niklas är naturligtvis ändå nöjd med att ha deltagit i det berömda loppet.

- Det känns fantastiskt. Och jag tog mig i vilket fall över det fjärde hindret som är enormt stort. Den totala bredden är sex meter, vilket betyder att hästarna måste hoppa hela tio meter.

Tuffa krav för att få vara med

Kraven för att få starta i Velká Pardubická är ganska hårda. Hästarna måste vara minst sex år gamla och får inte starta om de inte klarat ett antal kvalificeringslöpningar tidigare under säsongen.

- För att klara banan måste hästarna kunna galoppera på såväl gräs som jord. Det krävs dessutom en klok häst som kan hitta rytmen över de många olika hindertyperna, förklarar Niklas.

Den översta pallplatsen och de drygt 700 000 kronorna i förstapris gick överraskande till 50-oddsaren Orphee Des Blins med Jan Faltejsek på ryggen. Den Gregor Wroblewski-tränade tioåringen spårade i stort sett hela vägen och avverkade kraftprovet på drygt nio minuter.

Storfavoriten Tiumen, som vunnit loppet de tre senaste åren, gjorde åter en stark prestation som trea under sin 59-årige tränare Josef Vana. Femton av de 23 hästarna fullföljde hela loppet.

Lördagens upplevelse i Tjeckien har gett Niklas Lovén blodad tand.

- Jag hoppas självklart på en ritt i loppet nästa år. Men bara att fått tillfälle att rida i Velká Pardubická en gång i livet känns helt fantastiskt, avslutar Niklas.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer