Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ny hingst till Ljungstorp - Hallucinate

4 december 2014

Genom Lars Kelp Bloodstock har Hallucinate Syndikatet köpt in en ny spännande avelshingst. Hallucinate kommer att stå uppstallad på Ljungstorps Stuteri hos Christer Schildt.

hallucinate
Hallucinate

 

Här följer en presentation av Hallucinate från Ljungstorps Stuteri:

Hallucinate (Street Cry) kommer från en av de bästa familjerna i den amerikanska stamboken och hans härstamning är full av champions och känd för att producera toppavelshingstar i varje generation sedan 1800- talet.

Hallucinate skadades som tvååring då han precis var startklar och alla var övertygade om att han skulle leva upp till sin guldkantade härstamning när han kom lös och drog av ett ledband i ett bakknä. Efter 2 1/2 år hos de bästa tränarna och veterinärerna blev det under hösten 2014 beslutat att ge upp hans framtida löpningskarriär.

Hallucinates pappa Street Cry behöver nästan ingen presentation, han var själv champion och vann bland annat  Breeders Cup Juvenile (Gr1), UAE Derby (Gr1) och Dubai World Cup (Gr 1). Street Cry är pappa till 17 Grupp 1 vinnare bland andra Zenyatta, som nog är det bästa stoet någonsin i USA,  och Street Sense som vann Kentucky Derby.   Hans kännetecken är attt han i stort sett bara producerar "top class race horses "  och att de presterar både på gräs och dirttrack på i stort sett alla distanser. men. Dessutom är hans söner numera aktiva inom aveln och Street Sense är nu far tilll Grupp 1 vinnare och Street Boss är en mycket populär avelshingst  då en av hans söner var en av favoriterna i Kentucky Derby 2014.

street cry
Street Cry

 

Hallucinates mor Daydreaming vann 6 av 16 lopp inklusive ett Grupp 2 och två Grupp 3 lopp.Dessutom var hon flerfaldigt Grupp 1-3 placerad och tjänade cirka 600 000 USD. I avelsboxen har hon levererat på högsta nivå med Imagining som är Grupp 1 och Grupp 3 vinnare samt flerfaldigt Grupp 1-3 placerad.

Hallucinates andramor Get Lucky är nog det hetaste i USA när det gäller avelsston just nu. Hon är syster med Rhythmsom var en superstjärna som tävlingshäst och var champion tvååring i USA men även till Not For Love som är den bästa avelshingst som har verkat utanför Kentucky sedan Northern Dancer. Not For Love har 74 stakesvinnare och är den första hingst någonsin som står utanför Kentucky att bryta 6,4 miljoner dollar gränsen. Get Lucky har förutom Daydreaming levererat flera topphästar såsom  Daydreamings helbröder Girolomo som är Grupp 1 vinnare och numera en lovande avelshingst samt Accelerator en flerfaldig Gruppvinnare och avelshingst.

Men Daydreamings mest berömda syskon är hennes helsyster Supercharger som är mor till Super Saver och Brethren, bägge två avelshingstar. Super Saver vann bland annat Kentucky Derby (Gr1) och han är idag en av de mest eftertraktade hingstarna i USA.. I hans första årgång, vilka är födda 2012, har Super Saver med fyra avkommor på listan över de tjugo bästa tvååringarna till Kentucky Derby 2015.

super saver
Super Saver

 

Hallucinates familj är helt enkelt fantastisk hela vägen och hans 7 mor, La Troienne är känd för att var en av de bästa stammödrar som någonsin har levt. Dessutom hittar du hästar som Numbered Account (champion 2 åring och champion avelssto), Private Account (en av de bästa morfarshingstarna i modern tid) som är far till Personal Ensign (champion både på galoppbanan och somavelssto) samt många fler.

Årets Kentucky Derby vinnare California Chrome er avlad på samma mödernelinje som Hallucinates 4 mor Numbered Account. Det är det som gör Hallucinate så intressant, att man genom hela hans härstamning hittar linjeavel på den starka mödernelinjen. Många av de största uppfödarna i USA och i resten av världen försöker att fläta in det här blodet i sina egna mödernelinjer.

-Det är vår dröm att vara med och utveckla och förbättra den skandinaviska stamboken, avslutar Christer Schildt och Hallucinate Syndikatet.

 

.


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

silent night puff
silent night puff

Uppfödaren Pernilla Nilsson driver en liten men framgångsrik verksamhet i Krylbo, Dalarna. På hennes gård finns fyra ston – och det är inte vilka hästar som helst. Nyligen gjorde hon ett spännande nyförvärv: Terrify, ett av endast två ston i Skandinavien efter den legendariske avelshingsten Galileo. Vi pratade med Pernilla om satsningen, förväntningarna inför säsongen och hennes bästa tips till den som vill börja med fullblodsavel. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2024 blev 19,87 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.

Eva Isacsson_ston 2024
Eva Isacsson_ston 2024

Svensk Galopp påminner om att utländska resultat som bildar underlag för utbetalning av uppfödarpremier 2024 snarast ska inrapporteras. Läs mer