Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-WCSfZ7T-X3 Ascot Brass.jpg

Ascot Brass var strålande i förra starten på Meydan och kommer äntligen ut igen. Här vid seger tillsammans med Martin Rodriguez i Breeders Trophy Classic på Bro Park 2020.

Nya tag på Meydans fredagstävlingar

16 februari 2022 16:40

Det har varit kämpigt för de skandinaviska hästarna i Dubai och det har, med några få undantag, varit blygsamma placeringar. Fem, eventuellt sex, hästar tar chansen den här fredagen och visst kan det bli en rolig eftermiddag och förkväll då det ser hyfsat ut på förhand. Tävlingarna börjar klockan 15:00.

Först ut i lopp ett är Silent Night i regi Patrick Wahl. Stoet efter Night Of Thunder gör sin nionde start på Meydan, varav den tredje i år, och har aldrig återvänt till stallet utan prispengar vilket är ett väldigt bra facit. Hon har dock startat fyra gånger på dirttrack, varav två i Dubai, och har ännu inte vunnit på det aktuella underlaget. Fredagens distans över 1400 meter är mycket passande och hon har goda placeringsmöjligheter i denna handicap. I sadeln sitter återigen Dane O´Neill. Han får också chansen på Raphael Freires adept Hotline Bling i dagens andra lopp över 1200 meter på gräset. Hingsten efter Cotai Glory exploderar varje gång av löpsugenhet och han har i princip prenumererat på ledningen i varje start. Om han bara kan hålla sig lugnare och hålla mjölksyran borta lite längre så har han en bra platschans. Distansen kan vara en fördel.

Uchchaihshravas kommer från start i UAE 1000 Guineas där hon blev femma och tar nu chansen i UAE Oaks (Gr3) över 1900 meter dirttrack som rids som dagens tredje lopp. Kahlil De Burca tränar. I sadeln sitter Bro Parks champion Ulrika Holmquist. Stor favorit är obesegrade Shahama som redan är en fyrfota profil utöver det vanliga.

I det sjätte och avslutande loppet, en handicap över 1600 meter gräs, tar Niels Petersen ut två hästar – King David och Ascot Brass. Patrick Dobbs rider den förstnämnde och Adrie de Vries får rida Ascot Brass som var så imponerande i sin debut på Meydan som tvåa i Cape Verdi (Gr2) den 14 januari. Eventuellt blir det tre startande från stallet då Iron Butterfly är andrareserv.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer