Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Onsdagslunch med Stostayer på Täby

21 oktober 2014

Imorgon avgörs lunchgaloppen på Täby Galopp. Nio löpningar ska avridas och huvudnumret är dagens inledande löpning, Stostayer med en samlad prissumma på 190 000 kronor.

Ashbina square
Ashbina

 

Stostayer rids över 2400 meter på dirttracken och har samlat ett litet men kvalitativt fält på sex ston. Favorit blir nog Ashbina från Madeleine Smiths stall som senast vann Stomilen på Jägersro. Från Helle Christensens stall i Danmark kommer ärliga kämpen Madame Esprit som har fyra segrar i år och som har haft ett mycket fint år. Senast slutade hon långt bak i det slagna fältet i Lanwades Fillies & Mares Stakes men det var på en tung gräsbana som troligtvis inte passade hästen. Madame Esprit hade nog föredragit en gräsbana men på sin klass bör hon ändå vara med och slåss om topplaceringarna.

madame esprit
Madame Esprit
Foto: Burt Seeger

 

V4:an spelar du i lopp 1-4 och sedan tar V5 vid i lopp 5-9. Ett annat intressant lopp är lopp 7, en treårshandicap där Mr Ascots Misraal jagar sin tredje raka seger. Misraal var mäktig vid sin senaste seger över 1600 meter och med lärlingslättnad på tre kilo, då han rids av Fredrik Janetzky, bör han bli svårslagen. Det här loppet är 2000 meter och de extra 400 metrarna bör gynna Misraal. Värst emot favoriten är Rex Kalejs som inte riktigt har fått till det i år och Psiloritis hos Patrick Wahl som nu har fått två lopp innanför västen efter vila.

misraal
Misraal

 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer