Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat från ponnygaloppen på Täby 8/8

4 september 2013

Oliviera

Här kan du läsa om tävlingarna igår på Täby.

Igår avreds den första ponnygaloppen på Täby Galopp efter uppehållet i juli. Då många fortfarande är på semester så var startfälten små men vi hade glädjande 4 långväga ekipage från skåne! Tävlingen ingår i Dalva De Oliveira Ponnyserie och reds direkt efter den stora galoppens ordinarie tävlingar.

Uppskattad prisutdelare var Christopher Roberts som gjorde en tapper insats i ösregnet, tack för det!

Klicka på länken nedan för att se bilder från tävlingarna. Filmer läggs som vanligt ut på www.youtube.se

Under den efterföljande genomgången delades det ut lite extrapriser:

BÄST GJORDA PONNYER:
DENILSON 529 / JULIA KUNKEL
WILLESLEY HERO / SOFIA PRESITS
ERIK / JULIA BLOM

BÄSTA STILRYTTARE:
MATILDA HASSNER
REBECCA PRAG
ELIN HEDMAN

Från tävlingarna noterar vi:
Att Jeff Åkesson och Too Bright Too vann årets sjunde seger, imponerande!
Att Emma Schillström och Meesa Bar Zippo tog sin femte seger för året.
Att Beatha Af Jäboruder har hittat formen och nu tog en lätt seger under Anna-Maria Eleftherakis.
Att Blizzard har bytt ägare/tränare och numera finns hos Familjen Hedman på Angarn. Nu tog Blizzard en fin andraplats under Elin Hedman.
Att lilla Amarillo och Lina Backlund var klart förbättrade och kämpade sig till en fin tredjeplats.
Att Black Pearl och Elin Gustafsson efter strid med EG Bernoulli och Melissa Juneskans tog en fin seger.

Vi tackar dagens tävlande ekipage, prisutdelare Christopher Roberts, Familjen Friborg - De Oliveira och alla funktionärer för en trevlig dag. Nästa tävlingsdag är den 19 augusti då vi rider Täby Stall och Foder löpningar på Täby. Samma dag åker ett flertal svenska ekipage till Olso för att representera Sverige i Skandinaviska Mästerskapen i ponnygalopp. Helgen därpå, den 25 augusti, tävlar vi på Jägersro.

Sista dag att anmäla dig till tävlingarna på Täby den 19 augusti är den 13 augusti.

Välkomna tillbaka då!

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_5550
DSC_5550

På Galoppgalan i februari stod då elvaårige Noah Ahlberg sida vid sida med några av Sveriges mest framgångsrika jockeys – som nykorad Ponnyjockeychampion efter hela 13 segrar under 2024. Nu väntar hans sista säsong på a-ponny, och målen för året är redan tydligt uppsatta. Vi tog en pratstund med Noah inför ett spännande tävlingsår som snart drar igång. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

Nu är vårens kurser öppna för anmälan! Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, två tappskokurser, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

Alla licenser från 2024 förlängs 2025. Vill du INTE förlänga din ryttar- eller tränarlicens inför 2025 meddela ponnygalopp@svenskgalopp.se senast den 25:e februari 2025. Skicka även in uppdaterade vaccinationer i god tid innan säsongsstarten. De ponnyer som blir 8 år 2025 behöver skicka in ett slutmätningsintyg.

Foto: Johanna Friberg/Svensk Galopp
Ponnygalopp loggo