Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ska Inaya ta sin tredje klassiska seger?

14 oktober 2014

Chess Racing AB:s Inaya har haft en strålande säsong med två klassiska segrar. Ska Inaya ta hem Norsk Oaks och därmed sin tredje klassiska seger imorgon på Övrevoll?

Inaya har alltså två klassiska segrar på sitt CV. Hon tog hem både i Dansk Oaks med Dina Danekilde på ryggen och Dansk St Leger med Jacob Johansen. Nu har hon chans på ytterligare en klassisk seger då Nors Oaks rids imorgon på Övrevoll. Den här gången är det åter Jacob Johansen som sköter tyglarna på Jessica Longs adept.

Inaya allvarligaste konkurrent är Stall NOK:s Liebling från Niels Petersens framgångsrika stall som även hon har haft ett kanonår. Seger i Dianalöpning och Altamiralöpning och en hedrande tredjeplats mot de äldre stona i Lanwades Stud Stakes (L) då hon bara var slagen en längd av Angel Light. Totalt har Liebling tjänat drygt 700 000 kronor i år och hon har ett handicap på 87 kilo, fem kilo högre än Inaya. I sadeln på Liebling sitter Per Anders Gråberg.

liebling
Liebling vinner Dianalöpning med Per Anders Gråberg

 

Ytterligare tre svenska hästar finns med i startlistan till Norsk Oaks som alltså rids på lunchgaloppen imorgon. Det är Stall Cuica och Ole Larsens Cuica som rids av Shane Karlsson och som tränas av Ole Larsen. Cuica har startat tio gånger och hon har ännu inte segrat.

Caroline Malmborg skickar två hästar till Norge. Kurt Andersson och Anders Ekströms Yajamila har inte vunnit i år men hon har fyra andraplatser och hon slutade femma, slagen 3,5 längder av Prinsessen och Amie Noire i Norsk 1000 Guineas. Stallkompisen Poison Ivy som ägs av Gunilla Malmborg, Ralf Vadsmo, Peter Henriksson och Kurt Andersson slutade trea i Svenskt Oaks efter tre månaders tävlingsuppehåll.

Missa inte lunchgaloppen från Övrevoll imorgon lunch. Det rids totalt åtta löpningar med flera svenska hästar i loppen. 

 Du ser loppen på ATG-live på atg.se

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer