Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Spännande finaldag på Jägersro

5 december 2014

På söndag rids den sista tävlingsdagen för året på Jägersro Galopp. De flesta champions på Jägersro är redan klara men för lärlingar och amatörtränare är det fortfarande ovisst vem som tar hem titeln.

I lärlingarnas liga leder Fredrik Janetzky med 7 segrar och 5 andraplatser inför den sista tävlingsdagen. Men Iago Serry ligger hack i häl med bara en seger bakom Fredrik och han har dessutom flera andraplatser. Fredrik har två ritter på söndag, Be My Academy och Banksy medan Iago sitter upp på tre hästar; Bowl Along, Painters Easel och Awesome Delight.

banksy
Banksy och Fredrik Janetzky vann senast. Ska det bli seger igen?

 

Bland amatörtränarna hittar vi Jaana Alvesparr i ledningen med 121 590 kronor intjänade under året. Jaana har en starthäst, Poppapp. De två som ligger närmast bakom Jaana i listan har inga starthästar på söndag och har därmed ingen chans att avancera i tabellen. Det har däremot Sofie Möller som i nuläget ligger på plats fyra med 97 520 kronor. Sofie sadlar ut formhästen Be My Surprise som vann i sin senaste start. Det skiljer alltså 24070 kronor mellan Jaana och Sofie. Skulle Be My Surprise vinna så måste Poppapp sluta bland de tre första för att Jaana ska ta hem championtiteln 2014. Spännande in i det sista alltså!

Poppapp
Poppapp kan säkra amatörchampionatet åt sin tränare Jaana Alvesparr.

 

Lennart Jr Reuterskiöld blir tränarchampion för fjärde gången med, i nuläget, nästan 4 miljoner kronor intjänade till stallets ägare. Elione Chaves upprepar fjolårets championtitel i jockeyligan och vinner en helt överlägsen seger med 42 segrar innan finaldagen, 18 segrar mer än Jacob Johansen även om siffrorna självklart kan ändras en del efter den sista tävlingsdagen. Bland amatörryttarna är det klart att Nathalie Johnsson blir champion med fyra segrar.

Det rids sex lopp på söndag och det är tre hästar som jagar sin tredje raka seger. I lopp två startar både Holly Martins från Hans Adielssons stall och Vanja Sandrups Spirit Of Life som bägge är i storform och som alltså är ute efter tredje raka. Holly Martins rids av duktiga norska lärlingen Marius Borgen Andersen och får därmed en viktlättnad på hela tre kilo. Det kan vara ett vinnande drag!

En annan häst som är i toppform är treåriga Nelson Jr, även han från Vanja Sandrups stall. Tommy Nilsson Holding AB äger Mount Nelson sonen som verkligen har fått upp ångan på slutet då han har tagit två överlägsna segrar. Elione Chaves sköter återigen tyglarna och även om Nelson Jr har höjts 10 kilo på sina två segrar så känns det som om han kan mer än handicap 68.

Nelson Jr
Hur bra är Nelson Jr?


Missa inte den spännande säsongsavslutningen på Jägersro Galopp nu på söndag!

 

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer