Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Succé får oanade konsekvenser

3 februari 2015

Sveriges succéstart i ryttarinneserien HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship IFAHR – två segrar på två lopp - har fått oanade konsekvenser.

josefin landgren oman
Josefin Landgren hyllas av sina medtävlare efter segern i Oman

 

Det är Josefin Landgren som vann sitt lopp i Oman och Anna Pilroth som segrade i Australien som kommer att få rida i finalen i Abu Dhabi den 8 november.  Nu blir det kanske inte fler inbjudningar och ridtillfällen för de svenska ryttarinnorna i serien i år.

- Reglerna är sådana att när ett land redan har två ryttare som segrat och ska rida i finalen så kan landet inte få fler inbjudningar, säger Fegentris generalsekreterare Susanna Santesson som samordnar inbjudningarna till den Abu Dhabi-sponsrade serien på uppdrag av Lara Sawaya.

Inbjudan till Ninni Westerlund att rida i S:t Moritz den 22 februari har därför återtagits.
På fråga om detta även gäller löpningen på Gärdet den 6 juni svarar Susanna Santesson att vi får vänta och se, det kanske blir ändring.

Från ARK GaloppNytt
Hans Engblom

Fler nyheter, artiklar och annonser

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer