Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Falkor DSC_8940 copy

Falkor vann med en halv längd före fjolårsvinnaren Seneschal

Succé för Falkor i årets sista Listed-löpning

27 oktober 2024 19:21

Årets sista Listed-uppgörelse, Songline Classic, avgjordes på Bro Park under söndagen, och det blev den svenskfödda valacken Falkor som tog hem segern.

Hemmahästen Falkor tog en imponerande seger genom att kontrollera loppet från start till mål. Den sexårige skimmeln, som ägs av Stall Klöver - Easy, tog nu sin tionde seger men den första på den här nivån.

Falkor reds till seger av Jacob Johansen, som även lotsade valacken till en imponerande andraplats i Tattersalls Nickes Minneslöpning (L) i september över en något kortare distans.

– Jag trodde att Hard One To Please skulle bli svår att besegra idag. Men jag vet att Falkor är bra på dirttrack och 2 100 meter är bättre än 1 600 meter, sade Jacob Johansen.

Vid den här tävlingsdagen förra året tog Falkor hem Ulriksdals Minneslöpning för svenskuppfödda hästar, och det var ett lopp som tränaren Patrick Wahl övervägde även inför denna start.

– Vi var lite osäkra på om Falkor skulle starta i Ulriksdals Minne eller Songline Classic. Men efter den fina andraplatsen i Nickes Minneslöpning tycker jag att han var värd den här chansen, kommenterade Patrick Wahl.

Med facit i hand var det ett mycket bra val.

Falkors framgång är också en milstolpe för uppfödaren Pernilla Nilsson, som var på plats i vinnarcirkeln.

– Två av mina uppfödningar har varit tvåa i Listed-löpningar tidigare. Men det här är den första segern, berättade en glad Pernilla.

Resultat och referat från dagens samtliga löpningar hittar du i Galoppappen

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Falkor DSC_0152 copy

Stall Klöver - Easy och uppfödare Pernilla Nilsson med Falkor i vinnarcirkeln

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholms län museum se_ab_tahf_3043[72].jpg
Stockholms län museum se_ab_tahf_3043[72].jpg

Nyligen invigdes den digitala utställningen Täby stories – bland hästar och hus. En utställning som berättar om Täby Galopps förvandling och om några av de människor som haft en anknytning till galoppsporten. Läs mer

Louise Romeike
Louise Romeike

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det var farten som lockade, även om det kanske inte började så bra. Familjen tog sig till Jägersro för att prova ponnygalopp. Äventyret slutade i backen, men det avskräckte inte Louise Romeike som sommaren 2024 red OS i fälttävlan på den spektakulära banan i Versailles. Läs mer

Aphelios-top
Aphelios-top

Dags för ytterligare en spännande och händelserik galoppvecka, som inleds med en ovanligt kvalitativ lunchgalopp på Bro Park. Veckans höjdpunkt infaller på lördag då Klampenborg arrangerar en av årets största dagar med Scandinavian Open Championship (Gr 3) som absoluta topp. Korta notiser från galoppvärldens alla hörn hittar du som vanligt i vårt “nyhetssvep”. Läs mer