Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svensk vinnare i England

3 juli 2013

Nyligen vann svenskuppfödde Dream Catcher en häcklöpning på Newton Abbot i södra England. Segern som togs den 6 juli taxerades till oddset 33-1.

Dream Catcher reds av Richie McLernon. Tränar gör Jonjo O'Neill åt Mrs Mary Miles.
Dream Catcher var två längder före Battle Gruoup. Ytterligare åtta hästar startade. Förstapriset i det 3.400 m långa loppet var 3.382 pund.

Dream Catcher som nu är 7 år gammal föddes upp av Anna-Lena Smeds och tränades av Roy Arne Kvisla under sin svenska karriär, som bl a resulterade i en derbystart 2006. Det var också Roy Arne som förde över hästen till England.

I Racing Posts referat spås Dream Catcher få fler framgångar – "there may be more to come".

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer

Mendels Rock topp
Mendels Rock topp

Efter ett drygt fyra månader långt tävlingsuppehåll är äntligen dags att dra igång den svenska galoppsäsongen 2025. Bro Park är först ut på Påskdagen och redan på onsdag nästa vecka är det lunchgalopp på Jägersro. Läs mer

Osberg stallrunda Jägersro 2025
Osberg stallrunda Jägersro 2025

Våren är äntligen här och en ny spännande galoppsäsong står för dörren. Det betyder att vi åter drar igång “veckosvepen”. Varje tisdag uppmärksammar vi veckans viktiga tävlingsdagar och händelser, tillsammans med korta galoppnyheter från både när och fjärran. Läs mer