Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Täby Stall och Foders novisdag

14 augusti 2014

Igår tävlades det i ponnygalopp då vi red Täby Stall och Foders novisdag. Fyra lopp stod på programmet och efter loppen reds det två prova-på lopp.

Efter Täbys lunchtävlingar var det dags för ponnygaloppen att inta banan. Fyra novislopp reds och då det bara var två dagar mellan Ponnyderbyt som reds på Jägersro i söndags så var det ganska naturligt att startfälten var relativt små. Veckan inleddes på Täby med ett ponnygaloppläger och flera av deltagarna var med på loppen. Övriga fick prova på ett ponnylopp på vår träningstävling som reds direkt efter det sista ponnyloppet.
 

Vi vill tacka vår sponsor Täby Stall och Foder och Clockers Corner som sponsrar våra vinnande ryttare med en fika. Glöm inte att skicka tackkort till våra sponsorer, det betyder så mycket. Maila cecilia.graberg@svenskgalopp.se så ser hon till att tackkorten kommer fram.


 

Från tävlingarna noterar vi:

Att Marika Masuhr och Loppan fick en efterlängtad fullträff efter en rad fina topplaceringar i det första kategori A loppet. Tvåa blev Blizzard med Tea Skippari i sadeln och Ti Ta Tovenaar med Malin Granelund tog hand om tredjeplatsen.

Att Tilde Smedberg och Bradstone Matrix drog det längsta strået i det andra kategori A loppet. Tvåa slutade Mr X och Lima Rygaard och trea blev Zip´s Honey Pie med Erica Lindström.

Att Helikopter och Ida J Hedman till slut tog en säker seger efter en kamp över upploppet mot Maximus och Elin Nordin. Elin gjorde här sin första start på Maximus och det lovar gott inför framtiden.

Att Liloo Rygaard har hittat en kanonfin D-ponny i araben Soumaoro . Det blev en överlägsen seger före Jane Berg von Linde och Majstro som höll ifrån sig Bonacera med Felicia Hassleborg.

Att Elin Nordin och Ebba Lundberg fick pris för bäst gjorda ponnyer då de presenterade sina ponnyer lite extra fina inför tävlingarna.

Nästa tävling är på Täby den 30 augusti.

Tack för en trevlig dag!

Lotta & Cicci

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_5550
DSC_5550

På Galoppgalan i februari stod då elvaårige Noah Ahlberg sida vid sida med några av Sveriges mest framgångsrika jockeys – som nykorad Ponnyjockeychampion efter hela 13 segrar under 2024. Nu väntar hans sista säsong på a-ponny, och målen för året är redan tydligt uppsatta. Vi tog en pratstund med Noah inför ett spännande tävlingsår som snart drar igång. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

Nu är vårens kurser öppna för anmälan! Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, två tappskokurser, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

Alla licenser från 2024 förlängs 2025. Vill du INTE förlänga din ryttar- eller tränarlicens inför 2025 meddela ponnygalopp@svenskgalopp.se senast den 25:e februari 2025. Skicka även in uppdaterade vaccinationer i god tid innan säsongsstarten. De ponnyer som blir 8 år 2025 behöver skicka in ett slutmätningsintyg.

Foto: Johanna Friberg/Svensk Galopp
Ponnygalopp loggo