Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Till minne av Sten Thynell

27 maj 2014

Fredrik Reuterskiöld minns sin gode vän Sten Thynell.

Sten Thynell square

Sten Thynell har lämnat oss. Jag kan inte med ord beskriva vad du betytt för mig.
Jag var bara 27 år när du placerade din första häst hos mig. Då började en resa som jag aldrig kommer att glömma.

Du såg till att förutom de skandinaviska banorna fick jag även starta häst på samtliga tyska banor av betydelse samt de stora Parisbanorna. Vi hade t o m starthäst i Dubai tillsammans.

Vi vann många stora löpningar tillsammans såsom 1000 guineas, 2000 guineas, Derbyt, Oaks och St Leger, men det var inte segrarna som jag minns mest. Det var din generositet, du bjöd alltid på dig själv!

Oräkneliga var de auktioner vi besökte runt om i Europa, där du presenterade mig för massor av människor. Vi hade SÅ roligt, det hängde alltid ett garv i luften.
 

Jag kommer för alltid att sakna dig.
 

Fredrik Reuterskiöld.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer