Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre femteplatser som bäst i Dubai igår

16 januari 2015

Igår tävlade sju skandinavientränade hästar på Meydanbanan i Dubai. Det blev som bäst tre hästar som slutade på varsin femteplats som bäst, Volatile, Icecapada och Duke Derby.

Jessica Long sadlade ut svenskfödda treåringen Volatile över 1400 meter. Stall Let´s Fly – Easys valack reds av Paul Hanagan och Volatile slutade femma, slagen med 14 längder av vinnaren Mubtaahij som tränas av Mike De Kock. Femteplatsen var värd 2 250 USD.

Volatile var lite sen ur startboxarna och när jockeyn manade på honom så började han att pulla ganska hårt. Sedan la han sig aldrig ner och galopperade utan gick med huvudet högt och såg aldrig riktigt ut att trivas.

Jessica Long sitter på planet hem från Dubai och vi återkommer med hur planerna ser ut framöver för Volatile.

 Fredrik Reuterskiöld hade Inger och Lennart Linells Secret Admirer till start och han gjorde en bra insats under Silvestre De Sousa. Secret Admirer kom med en bra spurt in mot mål och han var bara slagen med cirka 1,5 längder. Det blev väldigt tätt i mål i loppet och tyvärr slutade Secret Admirer sjua och missade därmed den sista pengen i loppet. Men hans insats lovar gott inför kommande starter både i Dubai och här hemma.
Per Anders Gråberg red fyra hästar åt Niels Petersen. Icecapada och Duke Derby slutade på varsin femteplats medan både Wild Citizen och Without Fear slutade i i den bakre delen av fältet. Så här kommenterar PA hästarnas prestationer:

-Jag var mest nöjd med Duke Derby som avslutade mycket bra. Utan den störning vi tyvärr fick hade vi nog kunnat sluta lite längre fram. Icecapada gick ett godkänt lopp på en för henne lite kort distans och jag tycker att även hon avslutade bra. Wild Citizen fick en chock av sprutet och la sig aldrig ner och galopperade. Det här loppet glömmer vi, han kan mycket bättre. Without Fear kändes kanonfin i front men han kunde inte växla tempo in på upploppet, avslutar PA.

Även Rune Haugen hade en häst till start igår, Avon Pearl. Han hade fått ett, för honom, oförmånligt ytterspår och hästen kom aldrig in i matchen. På torsdag är det troligtvis återigen skandinaviska hästar i farten på Meydan. Vi återkommer självklart med rapporter och länkar.

Lotta Malmborg

Här kan du läsa resultaten från loppen där du även kan se löpningsrepriserna genom att klicka på de små bilderna vid respektive lopp. 
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer