
Uppskov med stallhyran i januari och februari
27 januari 2022 08:41
Svensk Galopps styrelse har beslutat att hjälpa tränare som har hyresavtal med Svensk Galopp eller Skånska Travsällskapet med en kredit gällande stallhyran för januari och februari.
I Stockholm har det varit en vinter med ovanligt stora temperatursvängningar sedan början av november. Detta i kombination med att dt-banan på Bro Park har stora slitageskador tvingade Svensk Galopp att ställa in de planerade tävlingsdagarna mellan den 28 november och 23 januari.
Prispengarna som var budgeterade för "vintergaloppen" på Bro Park kommer att delas ut under huvudsäsongen 2022.
Styrelsen i Svensk Galopp har behandlat en skrivelse från Bro Park tränarförening på sitt styrelsemötet den 24 januari, där det bland annat önskas undantag för stallhyra i januari och februari.
Styrelsen har beslutat att hjälpa tränare som har hyresavtal med Svensk Galopp eller Skånska Travsällskapet med en kredit gällande stallhyran för januari och februari. Stallhyran för januari och februari ska vara betald i sin helhet senast den 30 juni 2022.
Förutsättningen för en kredit är att tränaren inte har förfallna skulder till Svensk Galopp per den 31 december 2021.
Svensk Galopps ekonomiavdelning upprättar avtal med tränare som önskar kredit.
Ansökan sänds till victor.rintsberg@svenskgalopp.se.