Utbetalningar sker nu enbart direkt till bankkonto

22 oktober 2020

Från och med nu kommer Svensk Galopp endast göra utbetalningar direkt till bankkonto. Det innebär att vi inte längre skickar ut utbetalningskort till de som inte har anmält ett bankkonto.

Anledningarna till förändringen är att det är säkrare att utbetalningen går direkt till kontot och att mottagaren ska slippa kostnaden för avier.

För att registrera sitt bankkonto hos Svensk Galopp behöver man skicka in blanketten Anmälan om bankkonto till oss i original. Blanketten finns att ladda ner i högra hörnet.

Kontakta gärna ekonomiavdelningen på mail ekonomi@svenskgalopp.se om du har frågor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

10 april 2025 | Nyhet

Staten lämnar ATG

Representanter från ST, SG och regeringskansliet

Riksdagen beslutande nyligen om förändringar i spellagstiftningen som bland annat innebär att staten lämnar över kontrollen av spelbolaget ATG till dess ägare Svensk Travsport och Svensk Galopp. Torsdagen den 10 april undertecknade regeringen tillsammans med Svensk Travsport och Svensk Galopp ett långsiktigt avtal som säkerställer den ägarledda modellen i ATG samt förutsättningar, statlig insyn och finansiering av Hästnäringens Stiftelse (HNS). Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopp har genomfört en strategisk omorganisation som ett led i ett långsiktigt arbete med att anpassa verksamheten till en föränderlig omvärld och förutsättningar. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Med anledning av en artikel som publicerats i Expressen den 19 mars 2025 vill Svensk Galopp förtydliga att inget slutgiltigt beslut har fattats om galoppsportens framtida anläggning i Skåne. Läs mer