Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Vem gör det häftigaste fyndköpet på lördag?

11 september 2013

Nu på lördag den 14 september anordnar SÅEF åringsauktion på ettåriga fullblod på Täby Ryttarcenter i Täby utanför Stockholm.

AuktionTäby Ryttarcenter är platsen för SÅEF:s åringsauktion på lördag.

Missa inte chansen att vara med från början och äga en galopphäst. Då kan du följa hästen från auktion via inridning och uppträning till den allra första starten!

Det har gjorts många fyndköp på denna auktion genom åren. Här följer ett axplock av dessa:

  • Uppercut Action köptes 2009 för 50 000 kronor och har hittills tjänat drygt 2,9 miljoner kronor
  • Erroll köptes 2007 för 30 000 kronor och har hittills tjänat drygt 2,4 miljoner kronor
     
  • Quite a Mission köptes 2011 för 170 000 kronor och har hittills tjänat drygt 1,9 miljoner kronor
  • Jimmy Mack köptes 2010 för 30 000 kronor och har hittills tjänat nästan 1,9 miljoner kronor
  • Ede Sensation köptes 2009 för 10 000 kronor och har hittills tjänat nästan 1,7 miljoner kronor

Uppercut_ActionUppercut Action såldes för 50 000 kronor på åringsauktionen 2009 och har fram till dags dato sprungit in närmare tre miljoner kronor.

Vilka fyndköp lurar i katalogen på lördag?

Det säljs 60 åringar under auktionen och 15 av dessa är efter Dubai World Cup vinnaren Gloria De Campeao och 6 stycken har Zaahid som far. Övriga 23 avelshingstar som har avkommor på auktionen har mellan en och fyra stycken åringar i katalogen så det finns ett brett utbud av åringar med olika fadershingstar att välja mellan.

För dig som är intresserad att vara med och äga en lovande galopphäst kommer flertalet av Sveriges professionella galopptränare att vara på plats. Kontakta gärna några av dessa för att höra efter om stallet kommer att köpa in en åring och bilda ett konsortium.

Ett konsortium innebär att det är flera personer som tillsammans äger hästen. Det kan vara upp till hundra ägare i varje konsortium och då blir inte kostnaden så hög utan håller sig på någon hundralapp per månad.

De flesta konsortier sköts genom ett företag som heter Easy KB som då har hand om all ekonomi inom konsortiet. Easy KB kommer självklart att finnas på plats under auktionen och de kan också tipsa om tränare som under auktionen kommer att köpa åringar för att bilda konsortium.

Tidsschema för auktionen

Kl. 10.00 - 11.00 är det en organiserad visning i ridhuset
Kl. 12.00 serveras lunch i ridhuset till en kostnad av drygt 100 kr.
KL. 13.00 börjar åringsauktionen

Självklart visas åringarna både före och efter den organiserade visningen.

Auktionsförrättare är Simon Kerins från Tattersalls Irland. Han ersätter Alastair Pim som brukar vara den som sköter klubban under denna auktion. Alastairs son tävlar denna helg i EM i fälttävlan för Young Rider i Frankrike och då vill självklart Alastair vara på plats för att stötta sonen vilket är förståeligt. Givetvis håller vi tummarna för Alastair Jr!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det blir en kamp mot klockan. Tränare Francisco Castro såg Epsilon Pegasi som sitt stora hopp inför Svenskt Derby. Nu handlar det istället om han kan vara med eller inte. En muskelbristning efter en olycka för två månader sedan kan stoppa drömmen. Läs mer

Mendel's Rock
Mendel's Rock

Ibland blir det inte som man tänkt. Roy Arne Kvisla, framgångsrik tränare på Bro Park, hade tänkt att Mendel’s Rock skulle årsdebutera under morgondagens söndagstävlingar på hemmabanan, men så blir det inte. Ett litet, förargligt, tramp på hoven gör att han får vänta någon vecka med som årsdebut. Läs mer